Nasz eTwinning po francusku


Prejsť na obsah

Hlavné menu:


Wojtek

Niedźwiedź Wojtek

Niedźwiedź Wojtek, żołnierz 2 Korpusu Polskiego, jest głównym bohaterem naszego projektu "W kręgu znaków zodi@ku". Mimo iż nasz projekt dotyczy różnych aspektów związanych ze znakami zodiaku (mitologii, literatury, sztuki, muzyki) to właśnie konstelacja Wielkiej Niedźwiedzicy pozwoliła nam znaleźć wspólny punkt historii polsko - włoskiej: historię niedźwiedzia Wojtka, który brał udział w Kampanii Włoskiej i w wyzwoleniu Imoli.
Ta przepiękna historia jest stosunkowo mało znana w Polsce i we Włoszech, dlatego jednym z celów naszego projektu jest przybliżenie go jak najszerszemu gronu młodych ludzi, poczynając od naszych uczniów.

Głównym produktem naszego projektu jest komiks edukacyjno - historyczny
"Jak niedźwiedź Wojtek został polskim żołnierzem" (Prawdziwa historia niedźwiedzia - żołnierza 2 Korpusu Polskiego), który w atrakcyjny dla młodego czytelnika sposób przedstawia nie tylko dzieje niezwykłego niedźwiedzia Wojtka - żołnierza polskiego, ale i historię walk 2 Korpusu Polskiego we Włoszech od Monte Cassino poprzez Ankonę, linię Gotów i Apenin Emiliański do Bolonii, z podkreśleniem polsko-włoskiego braterstwa broni podczas kampanii włoskiej.

Nasz komiks po raz pierwszy pokazuje prawdziwą historię niedźwiedzia, zwłaszcza jego początków. Powszechnie podawana informacja jakoby to żołnierze 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii kupili misia za kilka puszek konserw od perskiego chłopca jest nieprawdziwa, ponieważ w tym okresie ta jednostka jeszcze nie istniała. Dzięki analizie kroniki 22 KZA oraz listowi pani Ireny Bokiewicz, udało nam się ustalić, iż to ona była pierwszą właścicielką Wojtka.


STRONY NASZEGO PROJEKTU:
1. twinspace (platforma eTwinning) główna strona projektu po francusku.
2. twinblog (platforma eTwinning) blog projektu po francusku.
3. Klub przyjaciół niedźwiedzia Wojtka - strona na Facebook'u. (po polsku i częściowo po włosku)
4. Costellazione Wojtek - strona poświęcona części projektu związanej z niedźwiedziem Wojtkiem (po włosku).


Oto krótka historia niedźwiedzia Wojtka:

Wojtek to syryjski niedźwiedź brunatny. Urodził się w północnej Persji w 1942r.
i zmarł w grudniu
1963 r. w edynburskim ZOO w Szkocji.
W 1942 r. Polska Armia utworzona w Związku Radzieckim wraz z tysiącami cywilów została ewakuowana na Bliski Wschód by walczyć z Niemcami u boku Zachodnich Aliantów. Podczas jednego z przystanków w podróży,
w kwietniu 1942 r., niedaleko miasta Hamadan (Iran), jeden z oficerów towarzyszących cywilom kupił małego niedźwiadka polskiej dziewczynie. Niestety, Irena nie mogła zatrzymać misia w obozie dla cywilów i Wojtek trafił najpierw do siedziby sztabu w Teheranie, a następnie 22 sierpnia 1942r. do 2. Kompanii Transportowej w Palestynie. Mały miś został oficjalnie wcielony do wojska i nadano mu stopień szeregowego. Zamiast żołdu otrzymywał podwójną porcje jedzenia.
Przeszedł z żołnierzami 2 Korpusu Polskiego cały szlak wojenny przez Irak, Palestynę, Egipt i kampanię włoską od Monte Cassino przez Ankonę i Apeniny do Bolonii. Jego jednostka została przemianowana na 22. Kompanię Zaopatrywania Artylerii a Wojtek pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w jej oficjalnym emblemacie. Po wojnie, wraz z żołnierzami został przewieziony do Szkocji,
a po demobilizacji oddany do Zoo w Edynburgu, gdzie spędził resztę swoich dni.


Strona główna | Nasze projekty | Niedźwiedź Wojtek | Nasze sukcesy | Konferencje | Galeria | Mapa stránok


Nasz eTwinning po francusku | wiolas@wp.pl

Naspäť na obsah | Späť na hlavné menu